Substancje zapachowe są związkami organicznymi o charakterystycznym, zwykle przyjemnym zapachu. Są one powszechnie stosowane w perfumach i innych perfumowanych produktach kosmetycznych, ale również w wielu innych produktach, takich jak detergenty, środki do zmiękczania tkanin i inne produkty do użytku domowego. Substancje zapachowe mogą jednak wywoływać reakcje alergiczne, o których konsumenci powinni być poinformowani.

Produkt kosmetyczny wymaga podania na opakowaniu wykazu składników. Kompozycje zapachowe i aromatyczne oraz surowce, z których je wytworzono, określane są w wykazie składników terminem "parfum" lub "aroma". 

Nowe Rozporządzenie w sprawie znakowania kompozycji zapachowych i aromatycznych w kosmetykach.

Obecnie w wykazie składników należy wymieniać (indywidualnie oznakowywać) 24 alergeny zapachowe. Nowe Rozporządzenie dodaje 56 dodatkowych alergenów zapachowych, które jednoznacznie wywołują alergie u ludzi, a które nie są obecnie objęte wymogiem indywidualnego oznakowania.

Wprowadzono obowiązek indywidualnego oznakowania tych alergenów zapachowych, jeżeli ich stężenie przekracza:

  • 0,001 % w produktach niespłukiwanych i
  • 0,01 % w produktach spłukiwanych.

Ponadto substancje zapachowe takie jak prehapteny i prohapteny, które mogą ulec przekształceniu w znane alergeny kontaktowe przez utlenianie powietrzem lub bioaktywację, powinny być traktowane jako równoważne z alergenami zapachowymi i powinny podlegać tym samym ograniczeniom i innym wymogom regulacyjnym.

Nowe Rozporządzenie unijne zaktualizowało również niektóre istniejące pozycje dotyczące alergenów zapachowych.

Okres przejściowy dla producentów kosmetyków

Rozporządzenie przyznaje odpowiedni czas na dostosowanie się przez producentów na dokonanie niezbędnych dostosowań w składach i opakowaniach produktów w celu zapewnienia, by tylko produkty kosmetyczne spełniające nowe wymogi były wprowadzane do obrotu.
Podmiotom gospodarczym przyznano odpowiedni czas na wycofanie z obrotu produktów kosmetycznych, które nie spełniają nowych wymogów i które zostały wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących oznakowania.

Biorąc pod uwagę stosunkowo niski i stabilny odsetek konsumentów cierpiących na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, dużą liczbę nowych alergenów zapachowych, które mają być indywidualnie oznakowywane, oraz znaczącą liczbę produktów kosmetycznych, których to dotyczy, okres przejściowy będzie wynosić odpowiednio:

  • 3 lata na dostosowanie składów i opakowań i
  • 5 lat wycofanie z obrotu produktów kosmetycznych, które nie spełniają nowych wymogów i które zostały wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie nowych przepisów.

Jeśli zastanawiasz się konsekwencjami planowanych zmian przepisów – skontaktuj się z nami, przeanalizujemy dla Ciebie ryzyka prawne związane z planowaną zmianą przepisów i wpływu na Twój biznes. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2023/1545 z dnia 26 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do oznakowania alergenów zapachowych w produktach kosmetycznych

 

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: