W zakładce Publikacje prezentowane są artykuły zawierające rzeczowe i rzetelne przedstawienie konkretnych zagadnień prawnych z obszaru prawa ochrony konkurencji i konsumentów, prawa żywnościowego, Compliance lub dotyczących specyfiki pracy wewnętrznych działów prawnych (in-house).
Celem publikacji jest przedstawienie istotnych kwestii prawnych w sposób jak najbardziej przystępny dla czytelnika.
Zachęcamy do lektury!
Winian stearylu (E483) jako dodatek do żywności najczęściej jest stosowany w wyrobach ciastkarskich i pieczywie cukierniczym, chlebach i bułkach oraz deserach. Jest to substancja zakazana w Australii, Japonii i Kanadzie. A niedługo będzie również niedozwolona w Unii Europejskiej.
Niektóre: wyroby do smarowania i przetworów do sporządzania napojów zawierających kakao, przetwory spożywcze otrzymanych ze zbóż lub produktów zbożowych, przetwory spożywcze otrzymane z ryżu i innych zbóż, czipsy i chrupki oraz sosy i przyprawy nie będą wymagały przechodzenia przez proces kontroli granicznej.
Węglan wapnia stosowany jest jako dodatek do żywności o symbolu E170, pełni rolę regulatora kwasowości, środka przeciwzbrylającego, stabilizatora i barwnika. Węglan wapnia można znaleźć przede wszystkim w wyrobach cukierniczych, lodach, pieczywie, warzywach i owocach konserwowych, serach dojrzewających i konserwach rybnych.
Substancje zapachowe są związkami organicznymi o charakterystycznym, zwykle przyjemnym zapachu. Są one powszechnie stosowane w perfumach i innych perfumowanych produktach kosmetycznych, ale również w wielu innych produktach, takich jak detergenty, środki do zmiękczania tkanin i inne produkty do użytku domowego. Substancje zapachowe mogą jednak wywoływać reakcje alergiczne, o których konsumenci powinni być poinformowani.
To producent powinien dopilnować, aby zastosowana nazwa odzwierciedlała rzeczywisty charakter użytego komponentu, pozwalając na odróżnienie surowca rozdrobnionego od mechanicznie odkostnionego, a w efekcie odróżnienie (i wybór) produktu lepszej jakości od produktu, do wytworzenia którego użyto surowca gorszej jakości.
Niacyna, znana również jako witamina B3 lub niacynamid, jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu. Pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka i ma szerokie zastosowanie w medycynie. W żywności została dopuszczona nowa forma chemiczna - chlorek rybozydu nikotynamidu.
Podczas wewnętrznego postępowania wyjaśniającego kwestie poufności są nieuniknionym elementem, które należy wziąć pod uwagę. Kwestie poufności pojawiają się zwykle, gdy uczestnik postępowania prosi o poufność. Może się również okazać, że to pracodawca lub prowadzący postępowanie stwierdza, że wymóg zachowania poufności jest konieczny. Właściwe podejście do kwestii poufności jest ważnym elementem dobrze poprowadzonego postępowania wyjaśniającego.
Kobiety to ogromna siła nabywcza, podejmują aż 80% decyzji dotyczących zakupu towarów konsumenckich, włączając „tradycyjnie męskie” produkty takie jak samochody i pomimo utartych stereotypów również większość decyzji w domu. Jednocześnie stoją przed szeregiem wyzwań, które były przedmiotem panelu i dyskusji w trakcie spotkania w poznańskiej Concordii 24 maja br. Kilka słów podsumowania i spostrzeżeń we wpisie poniżej.
Wprowadzając do obrotu artykuły rolno-spożywcze należy pamiętać o tym, że muszą one spełniać wymagania w zakresie jakości handlowej, które wynikają z przepisów obowiązującego prawa żywnościowego. Dodatkowo, gdy producent zadeklarował inne określone cechy produktu np. na etykiecie (choć nie tylko), to również jego obowiązkiem jest ich spełnienie.
Zastępca prokuratora generalnego Departamentu Sprawiedliwości USA (DoJ) Lisa Monaco przedstawiła nową politykę, która wymaga od Chief Compliance Officers („CCO”) poświadczenia, że programy zgodności zostały "rozsądnie zaprojektowane w celu zapobiegania naruszeniom antykorupcyjnym". Innymi słowy, został wprowadzony wymóg certyfikacji antykorupcyjnej.
Rola Compliance Officer’a w Polsce ma relatywnie niedługą historię. Niemniej, jej istotność jest zauważalna nie tylko w dużych, międzynarodowych organizacjach. Coraz więcej osób zajmujących się zgodnością (compliance) w rozmowach z nami przyznaje się do wyczerpania lub nawet wypalenia zawodowego. Jakie są tego główne powody? O tym w poniższym wpisie.
Projekt Ustawy SUP po poprawkach Senatu czeka już na podpis Prezydenta. Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie rozwiązań systemowych, w celu zmniejszenia ilości odpadów powstających z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych obecnych w środowisku naturalnym, w szczególności w środowisku morskim.
Antybiotyk jednoznacznie kojarzy się z produktem leczniczym regulowanym przez prawo farmaceutyczne. Ale co z innymi „biotykami”? Czy i jakim regulacjom podlegają, o tym w poniższym artykule.
To, że ceny produktów spożywczych znacząco wzrosły w ostatnim czasie nie jest żadną tajemnicą. Jednakże, oprócz wyższych cen, na półkach sklepowych wciąż można zaobserwować popularny trend wśród producentów żywności - sukcesywne zmniejszanie gramatury produktów - tzw. downsizing. W efekcie konsument płaci tyle samo albo i więcej, za mniej produktu.
Jednoznaczne informacje na opakowaniach żywności są kluczowe w zapewnieniu konsumentom możliwości podejmowania świadomych decyzji.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) to organ, którego kontroli podlegają producenci produktów spożywczych. Jej celem jest zapewnienie jakości handlowej.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała dwa dokumenty zawierające wytyczne w zakresie wymagań dotyczących etykietowania alergenów pokarmowych, aby pomóc branży spożywczej spełnić wymagania dotyczące umieszczania wszelkich głównych alergenów pokarmowych na etykietach żywności regulowanej przez FDA.
Wprowadzając na rynek produkty spożywcze, każdy przedsiębiorca musi spełnić odpowiednie wymogi związane z bezpieczeństwem i jakością. Wymagania te obowiązują na wszystkich etapach produkcji i obrotu żywnością. Jednakże, mogą zdarzyć się pomyłki i różnego rodzaju niedopatrzenia, skutkujące wprowadzeniem do obrotu produktów, które nie spełniają istotnych wymagań jakościowych, a nawet mogą być niebezpieczne dla konsumentów. Wówczas może się okazać, że taki produkt należy wycofać z obrotu, co jest procesem wieloetapowym i kosztownym.
1 stycznia 2023 r. weszło w życie wiele ważnych dla konsumentów przepisów. Dzięki nowym regulacjom łatwiej będzie walczyć z takimi niekorzystnymi dla konsumentów zjawiskami jak fikcyjne promocje, podwójna jakość produktów w różnych krajach, wykupywanie biletów na koncerty przez boty czy fałszywe opinie w internecie.
W dniu 5 stycznia 2023 r. Federalna Komisja Handlu ("FTC") wydała zawiadomienie o proponowanym tworzeniu przepisów, które sprawiłyby, że wszystkie porozumienia o zakazie konkurencji, inne niż te zawarte w związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa, byłyby niezgodne z prawem jako "nieuczciwa konkurencja" zgodnie z sekcją 5 ustawy o Federalnej Komisji Handlu.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało projekt ustawy zmieniający ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Jeśli zostanie uchwalony, wprowadzi istotne zmiany w zasadach prezentacji i reklamy suplementów diety.
Kwestie dotyczące wzbogacania żywności w Unii Europejskiej regulują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji. Rozporządzenie to umożliwia również utrzymanie krajowych przepisów dotyczących obligatoryjnego wzbogacania niektórych grup środków spożywczych.
Implementacja tzw. Dyrektywy Omnibus do polskich regulacji powoduje, że w ustawie o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych, zostanie dodana nowa nieuczciwa praktyka rynkowa. Będzie ona dotyczyć wprowadzania do obrotu towarów o tzw. „podwójnej jakości”.
Katechiny to związki polifenolowe, zaliczane do flawanoli. Ostatnimi czasy zyskały znacznie większą popularność, ponieważ odkryto ich prozdrowotne właściwości i wszechstronne działanie na organizm człowieka.
Kupując wodę należy wiedzieć, że naturalna woda mineralna, tak samo jak woda źródlana, jest wodą podziemną i pierwotnie czystą pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Co warto wiedzieć o naturalnej wodzie mineralnej – o tym w artykule poniżej.
Zarówno producenci grzybów i wyrobów grzybowych, ale też producenci suplementów diety zawierających substancje aktywne pochodzące z grzybów długo czekali na aktualizację wykazu grzybów dopuszczonych do obrotu w Polsce.
W trosce o konsumentów i w związku ze zgłaszanymi przez organy kontrolne problemami wprowadzania konsumentów w błąd, Komisja Europejska uchwaliła Rozporządzenie nr 2022/2923 zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania kwasu askorbinowego (E 300), askorbinianu sodu (E301) i askorbinianu wapnia (E302) w tuńczyku.
Filtry AR, czyli filtry wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (ang. augmented reality) umożliwiają nakładanie animowanych efektów na obraz z kamery w czasie rzeczywistym, a następnie na udostępnienie stworzonego przy ich użyciu zdjęcia czy nagrania wideo.
Projekt opinii EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) ocenia zagrożenia dla zdrowia publicznego związane z obecnością nitrozoamin w żywności.
Gdy widzimy na opakowaniu, że do określonego produktu „nie dodano cukru”, nie oznacza to, że jest on całkowicie cukru pozbawiony. Zazwyczaj określenie to oznacza, że do produktu nie dodano dodatkowo cukru, ale jest w nim obecny cukier naturalny, np. pochodzący z owoców.
Rolniczy Handel Detaliczny jest promowany jako metoda na zwiększenie atrakcyjności produkcji rolnej na małą skalę. RHD obecnie daje możliwość sprzedaży produktów rolnych i przetworów bez konieczności zakładania firmy, opłacania ZUS-u, płacenia VAT-u oraz opłacania podatku dochodowego (PIT) do kwoty 100.000 zł przychodu.
W toku stosowania ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. ustawa antyzatorowa) pojawiły się liczne postulaty w dużej mierze dotyczące nowego obowiązku składania sprawozdań o praktykach płatniczych przez podmioty do tego zobowiązane. Według projektodawców, doświadczenia z dotychczasowego stosowania przepisów w tym zakresie pokazują, że w niektórych aspektach potrzebne jest uproszczenie tego obowiązku, jak również doprecyzowanie i dodatkowe uregulowanie niektórych kwestii w celu wyeliminowania pojawiających się wątpliwości.
Projektowane są zmiany ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, które wynikają z konieczności dostosowania instrumentów nadzoru rynku środków spożywczych objętych powiadomieniem o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przede wszystkim suplementów diety, do dynamicznie rozwijającego się rynku tych produktów.
Czy w Polsce Główny Inspektor Sanitarny lub Główny Inspektor Farmaceutyczny mogliby wydać ostrzeżenie podobne do tego jakie otrzymał m.in. Amazon w Stanach Zjednoczonych?
Prawidłowe znakowanie produktów CPG ("Consumer Product Goods") – np. produktów żywnościowych, produktów kosmetycznych, suplementów diety czy tzw. wyrobów z pogranicza to nie zawsze jest łatwe zadanie.
Wiele organizacji zmaga się tym, w jaki sposób skutecznie prowadzić postępowania wyjaśniające wszczęte na skutek zgłoszenia określonej nieprawidłowości. O ile zgłoszenia, które są zgłoszone przez osoby, które przedstawiają swoje dane osobowe wydają się (niejednokrotnie pozornie) prostsze do prowadzenia, to zgłoszenia anonimowe niemal zawsze stanowią wyzwanie. Organizacje, która zezwalają lub zachęcają do anonimowego zgłaszania nieprawidłowości, powinny wiedzieć jak sobie z nimi radzić.
Z dostępnych informacji można wyczytać, że Narodowy Instytut Zdrowia, zaktualizował utworzoną w 2017 roku, elektroniczną Bazę danych dotyczących zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych w środkach spożywczych (eBaza).
Ochratoksyna A (OTA) to mikotoksyna naturalnie wytwarzana przez grzyby z rodzaju Aspergillus (np. A. ochraceus), A. carbonarius) i Penicillium (np. P. verrucosum) i obecna jako zanieczyszczenie w żywności. Ochratoksyna A powstaje podczas suszenia na słońcu i przechowywania roślin uprawnych. Jej powstawaniu można zapobiegać, stosując dobre praktyki suszenia i przechowywania.
Organy antymonopolowe stają się bardziej aktywne, również może to dotyczyć obszarów, które typowo nie są postrzegane jako bezpośrednio narażone na ryzyko działań antykonkurencyjnych.
Dwutlenek tytanu (E171) jest dodatkiem stosowanym w żywności jako barwnik, który od 7 sierpnia 2022r. nie będzie dopuszczony do wprowadzenia do obrotu w żywności.
Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu poświęconego wewnętrznym postępowaniom wyjaśniającym. Poruszymy temat prowadzenia rozmów wyjaśniających, który z doświadczenia zauważamy wywołuje najwięcej emocji – zarówno wśród przesłuchiwanych, jak i prowadzących postępowanie wyjaśniające.
Bez planu, wewnętrzne postępowanie wyjaśniające będzie nieefektywne. Źle zaplanowane postępowanie może okazać się gorsze niż nieprzeprowadzenie postępowania w ogóle.
Postępowanie wyjaśniające powinno być zaplanowane tak, aby było skuteczne i właściwie przeprowadzone.
Przez media przemknęła informacja o problemie, który miał spotkać jednego ze znanych światowych producentów kawy. Medialnym zwyczajem brzmiały one w tonie sensacyjno-anegdotycznym, na potrzeby tego wpisu nie musimy wdawać się w szczegóły konkretnego zdarzenia. Powiedzmy jedynie, że produkt był pełnowartościowy (nawet bardzo), ale problematyczny i nie ten, który został zamówiony.
Producenci ziół, herbatek ziołowych oraz innych produktów na bazie produktów zielarskich powinni bacznie śledzić prace i rozwój zadań nowo powołanego organu przy MRiRW - Zespołu ds. Roślin Zielarskich.
Przedstawiamy drugi artykuł z cyklu poświęconego wewnętrznym postępowaniom wyjaśniającym. Dziś o tym czym jest tzw. „bias” – stronniczość lub uprzedzenia w prowadzeniu postępowania.
Prezes UOKiK finalizuje prace nad wytycznymi dla infuencerów w zakresie oznaczania materiałów reklamowych. O tym dlaczego niektóre wpisy celebrytów mogą być uznane za kryptoreklamę pisaliśmy we wpisie Koniec kryptoreklam w influencer marketingu.
Przedstawiamy pierwszy artykuł z cyklu poświęconego wewnętrznym postępowaniom wyjaśniającym. Na początek, kto powinien je prowadzić?
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wykaz składników żywności zawierającej witaminę nie musi zawierać informacji o konkretnej stosowanej formule witaminy - Wystarczy podać nazwę samej witaminy na etykiecie środka spożywczego. Co to oznacza w praktyce? Wyrok w sprawie C-533/20, Upfield Węgry.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zrewidowany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. ochrony sygnalistów). Nowy projekt ustawy jest odpowiedzią na zgłoszone podczas konsultacji publicznych uwagi do pierwotnego projektu opublikowanego w październiku 2021 r.
Polski proces legislacyjny omawianego projektu ustawy jest już opóźniony względem obowiązku wdrożenia Dyrektywy 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Termin wdrożenia przepisów krajowych wskazany w Dyrektywie upłynął 17 grudnia 2021 r.
W Internecie i mediach społecznościowych konsumenci są zalewani różnego rodzaju treściami, w tym o charakterze marketingowym. Przedsiębiorcy i agencje marketingowe próbują na wiele sposobów przebić się ze swoimi reklamami, do czego coraz częściej wykorzystywany do tego celu jest znany od wieków tzw. marketing szeptany, obecnie nazywany influencer marketingiem, o którym pisaliśmy w artykule „Koniec kryptoreklam w influencer marketingu?”. Dodatkowo, treści oznaczane są także tzw. hashtagami (#), które oprócz funkcji grupowania treści, mogą być też traktowane jako osobny przekaz marketingowy.
Rynek suplementów diety rośnie z roku na rok, a ich producenci prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów. Należy jednak pamiętać, że mimo iż suplementy diety często są dostępne w aptece, to jednak są produktami żywnościowymi, a nie produktami leczniczymi. Ma to niebagatelne znaczenie w zakresie reklamy tych specyfików. Błędne oznakowanie suplementów diety – również w reklamie, może skutkować nałożeniem przynajmniej kar administracyjnych na przynajmniej dwóch podstawach.
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie przepisów i uproszczenie obowiązku sprawozdawczego oraz poprawę efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Projekt zakłada szereg uproszczeń - co dokładnie się zmieni?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o paszach. Zmiany wynikają z konieczności zapewnienia stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 2019/4 z 11 grudnia 2019 r. w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej.
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów ciągle w powijakach. 10 kierunkowych zmian, które już są znane. Ustawodawca nie spieszy się z przedstawieniem zrewidowanego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – tzw. ustawy o sygnalistach. Na dziś dostępne jest raptem jedno stanowisko resortu do uwag zgłoszonych przez Związek Powiatów Polskich.
Komisja Europejska przedstawiła projekt nowych wytycznych, dotyczących wymiany informacji w tzw. podwójnym systemie dystrybucji. Niektóre z propozycji były krytykowane przez przedsiębiorców, stąd Komisja zdecydowała o prowadzeniu konsultacji w sprawie sekcji Wytycznych VBER, dotyczących podwójnej dystrybucji w zakresie wymiany informacji. Przedsiębiorcy działający w systemie podwójnej dystrybucji powinni je szczegółowo przeanalizować.
Jest szansa na to, że możliwość sprzedaży produktów żywnościowych zawierających CBD wyjaśni się na początku maja 2022 r. O ile termin nie zostanie wydłużony Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma wyznaczony termin końcowy do 30 kwietnia 2022 r. na przedstawienie opinii w zakresie bezpieczeństwa stosowania kannabidiolu (CBD) jako nowej żywności.
Pieprz jest nie tylko dodatkiem do potraw w kuchni. Według raportów i badań, ma on również właściwości lecznicze. Okazuje się, że ta - wydawałoby się zwyczajna przyprawa, zawiera w sobie dobroczynny składnik. Dowiedziono, że występująca w pieprzu piperyna może mieć korzystny wpływ na organizm ludzki.
Branża spożywcza jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na rynku. Producenci aktywnie poszukują nowych rozwiązań, aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Starają się też wciąż ich zaskakiwać.
Poprawne wykorzystanie oświadczeń zdrowotnych na opakowaniu produktu, a zarazem zagwarantowanie atrakcyjnego i chwytliwego przekazu marketingowego, to nie lada wyzwanie dla producentów, wypuszczających na rynek nowy produkt. Warto wiedzieć, jak należy stosować dane oświadczenia, aby były zgodne z obowiązującymi przepisami, i jednocześnie skutecznie zachęcały do zakupu.
Ważna zmiana dla producentów i dystrybutorów suplementów diety - 10 substancji zostanie zakazanych.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniającego Rozporządzenie w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności1.
20 września 2021 r. Zespół do spraw Suplementów Diety przygotował zestawienie wszystkich Uchwał Zespołu do spraw Suplementów Diety działającego przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej.
Zestawienie jest pomocne na etapie ustalania składów oraz produkcji suplementów diety, ponieważ wskazuje substancje niedozwolone w procesie produkcyjnym oraz maksymalne stężenia dopuszczone do obrotu.
Zgodnie z wyrokiem niemieckiego Federalnego Trybunał Sprawiedliwości z 6 lipca 2021 r. (sygn. KZR 35/20 - Porsche Tuning II), tzw. dystrybucja selektywna stosowana przez producenta aut marki Porsche ogranicza konkurencję podmiotom zajmującym się tzw. tuningiem. Tajemnica handlowa nie jest chroniona, jeśli ujawnienie jest wymagane w celu ochrony konkurencji i skutecznego egzekwowania prawa Unii.
Influencer marketing jest jednym z najszybciej rosnących obszarów marketingu. Prognozy rynkowe wskazują, że wartość globalna tego rynku w 2022 r. wyniesie aż 15 mld dolarów. Istnieje wiele czynników, dla których marki opierają promocję swoich produktów poprzez influencerów. Jednym z najważniejszych jest gigantyczny wzrost konsumpcji treści na platformach, na których influencerzy budują swój wizerunek oraz ich łatwa dostępność. Na platformach społecznościowych użytkownicy spędzają średnio kilkadziesiąt minut dziennie, przez co media te wydają się wyjątkowo atrakcyjne dla stale przybywających, początkujących influencerów.
Sytuacji, które mogą powodować potrzebę prowadzenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego jest bardzo wiele. Dobrym przykładem jest chociażby środowisko pracy – zgłoszony zarzut dyskryminacji lub nękania, zastraszania lub nadużycia w miejscu pracy, zarzut niewłaściwego korzystania z Internetu lub mediów społecznościowych, oszustwo, naruszenia konfliktów interesów, i wiele innych.
Suplementy diety niewątpliwie podbiły polski rynek, a ich popularność wciąż rośnie. Z dostępnych badań i informacji wynika, że prawie połowa Polaków (48 %) każdego dnia zażywa suplementy diety, a 7 na 10 Polaków stosuje je okazjonalnie. Jednakże, tylko 27 % potrafi je poprawnie zdefiniować.
Zatrudnienie pracownika wiąże się z bardzo wysokim kosztem dla pracodawcy. Popularną alternatywą dla umowy o pracę jest tzw. samozatrudnienie, czyli umowa B2B. Tytułowy zakaz konkurencji występuje w szeregu umow, w tym w umowach cywilnoprawnych.
Czekolada jest jednym z ulubionych produktów spożywczych konsumentów na całym świecie. Na rynku spożywczym możemy zaobserwować wiele rodzajów czekolady, a ona sama dodawana jest do wielu wyrobów cukierniczych, przekąsek czy słodyczy. Poszczególne wyroby czekoladowe nierzadko istotnie różnią się między sobą smakiem, jakością czy zawartością nadzienia.
Przedstawiamy najnowszy (szósty) artykuł naszego cyklu „Przewaga kontraktowa pod lupą”.
Temat planowanych ograniczeń w udzielaniu rabatów budzi emocje, nie tylko wśród prawników, ale i u przedsiębiorców.
Franczyza to model biznesowy, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jednakże, pomimo zauważalnego rozwoju i stałego wzrostu liczby marek franczyzowych, kwestia ta wciąż nie została uregulowana przez polskiego ustawodawcę.
Niewątpliwie, rok 2020 r. i początek 2021 upłynęły pod znakiem zintensyfikowanych działań Prezesa UOKiK w sprawie zwalczania nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. W niniejszym artykule przedstawiamy pierwsze wnioski wypływające z lektury wydanych dotąd decyzji przez Prezesa UOKiK.
Przedstawiamy najnowszy (trzeci) artykuł naszego cyklu „Przewaga kontraktowa pod lupą”.
W niniejszym artykule poruszymy kwestię związaną z tym, jakie podmioty zostaną objęte projektem znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Projekt).
UOKiK szczegółowo przyjrzał się polityce rabatowej dużych sieci handlowych. Rezultatem jest kompleksowy raport zawierający dane i zalecenia dotyczące rabatów stosowanych przez sieci handlowe.
To kolejny (drugi) artykuł naszego cyklu „Przewaga kontraktowa pod lupą”.
Tym razem omówimy, jak przedstawiają się nasze krajowe postępy nad implementacją Dyrektywy 2019/633 i na jakim etapie jesteśmy w Polsce.
Podatek cukrowy oraz podatek od tzw. małpek, to jedne z najgłośniejszych rodzajów danin publicznych w ostatnim czasie.
Wraz z początkiem roku weszły w życie przepisy określające nieznane dotychczas opłaty od powyższych środków spożywczych. Rząd podkreślał, iż celem wprowadzenia opłat jest promowanie prozdrowotnych wyborów konsumentów.
Niniejszym artykułem rozpoczynamy cotygodniowy cykl pod tytułem „Przewaga kontraktowa pod lupą”. Seria ta, ma za zadanie przybliżenie tematyki związanej nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Publikacje będą pojawiały się raz w tygodniu.
W dniu 2 kwietnia 2021 r. Austriacki organ ds. Konkurencji przyjął zobowiązania i zamknął postępowanie przeciwko Merck Sharp & Dohme GmbH, dotyczące strategii cenowych, którym zarzucano niezgodne z prawem utrudnianie wejścia konkurentówgenerycznych na rynek.
Do 17 grudnia tego roku, 27 państw członkowskich jest zobowiązanych do wdrożenia w krajowych porządkach prawnych europejskich regulacji, które zakładają nowe obowiązki dla przedsiębiorców w zakresie ochrony sygnalistów.
Wdrożenie Dyrektywy AML V, czyli przepisów dotyczących kwestii zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz wprowadzenie zmian, do których zobowiązała się Polska w rezultacie postępowania naruszeniowego wszczętego przez Komisję Europejską, nastąpi już niebawem.
Węgierski Urząd ds. Konkurencji GVH nałożył karę finansową w wysokości prawie 3 mln EUR na węgierskie agencje świadczące usługi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która jest obecnie w toku konsultacji publicznych, wynika z potrzeby implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1 z 11 grudnia 2018 r. (tzw. Dyrektywa ECN+) mającej na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich dodatkowych uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Wraz ze wzrostem popularności produktów naturalnych, zwiększyła się ilość pytań nurtujących zarówno producentów, jak i konsumentów odnośnie oznaczania ich mianem „naturalnych”. W przepisach na próżno szukać definicji pojęcia „produktu naturalnego”, dlatego też przyjęto, iż każdy przypadek oznaczania danego wyrobu lub składnika „naturalnym” należy rozpatrywać indywidualnie. Istnieją jednak pewne wytyczne, które mogą być pomocne przy takiej klasyfikacji.
Całkiem nowa ustawa, która może dotyczyć szerszej grupy producentów. Definiuje zakazane praktyki, co do których będą wymagane działania dostosowawcze po stronie przedsiębiorców. Czy nowa regulacja wymusi zmiany w umowach dostaw produktów rolno-spożywczych?
Pojawił się oczekiwany wzór sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju przygotowało Praktyczny Przewodnik z pytaniami i odpowiedziami jak poprawnie wypełnić raport.
Prezes UOKiK w listopadzie br. przeprowadził kontrole i przeszukania w asyście Policji w siedzibach sześciu przedsiębiorców – w hurtowniach farmaceutycznych oraz u dostawców oprogramowania informatycznego dla podmiotów sektora farmaceutycznego zarzucając nielegalną wymianę informacji.
Sprawa jest interesująca szczególnie z uwagi na możliwe naruszenie przepisów prawa konkurencji przed pomioty trzecie (dostawców oprogramowania). Warto zatem przypomnieć podstawowe zasady związane z pozyskiwaniem informacji z rynku, szczególnie od konkurentów.
Ustawa o tzw. zatorach płatniczych (ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wraz z ustawą zmieniającą) wprowadziła od 1 stycznia 2020r. istotne zmiany do zasad rozliczeń z kontrahentami, niezależnie od wielkości bądź profilu działalności firmy. Nowe przepisy dają też 'oręż' przy negocjacjach z większymi kontrahentami. Na jej podstawie zostało wszczętych kilkadziesiąt postępowań przez Prezesa UOKIK.
Poniżej przedstawiamy wskazówki w zakresie podstawowych regulacji.
Współpraca między przedsiębiorcami jest powszechnym zjawiskiem gospodarczym i prawnym. I mogłoby się wydawać, że opierając się na klasycznej zasadzie swobody umów (z kodeksu cywilnego) relacje między przedsiębiorcami można ustawać dowolnie. Jednak wolność gospodarcza jest jednak ograniczona m.in. przez zakaz praktyk ograniczających konkurencję.
Czy należy mieć się na baczności ustalając promocje na terenie kraju z ograniczeniem odsprzedaży do innego państwa Unii? O tym dlaczego wiedza na temat tzw. handlu równoległego jest istotna, w najnowszym wydaniu Fair Wskazówek.
Podmioty, które zamierzają importować do Polski suplementy diety, żywność wzbogacaną lub specjalnego przeznaczenia – powinny pamiętać, że muszą one spełniać wymagania określone w przepisach prawa żywnościowego dla środków spożywczych.
Dyskryminacja, czyli zróżnicowane traktowanie może dotyczyć wielu obszarów: nawiązania współpracy lub jej zaprzestania, wysokości udzielanych rabatów, ofert promocyjnych, wsparcia marketingowego lub cen. Dyskryminacja może przybrać formę niedozwolonej praktyki monopolistycznej i będzie wówczas oceniana na gruncie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów lub może być uznana za czyn nieuczciwej konkurencji i wówczas właściwą regulacją do analizy będzie ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W tym artykule skupimy się właśnie na tym ostatnim wymiarze.
Prawo konkurencji dotyczy również działów HR/Personalnych. Warto wiedzieć czego się wystrzegać w rozmowach branżowych np. na temat siatki wynagrodzeń.
Praktyka decyzyjna i orzecznicza, zarówno w Polsce, jak i UE na tym tle nie jest bogata. Niemniej warto zwrócić uwagę, że tzw. gratisowe promowanie w niektórych sytuacjach może rodzić problemy zarówno na tle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (np. ustalanie cen odprzedaży), jak i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (np. wprowadzanie konsumentów w błąd), o czym dalej w poniższym artykule.
Jak wspominaliśmy w ubiegłotygodniowym artykule, praktyka decyzyjna i orzecznicza, zarówno w Polsce, jak i UE w temacie ofert ‘gratisowych’ nie jest bogata. Poprzedni artykuł opisywał potencjalne pułapki związane z promocjami wartościowymi na tle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (np. ustalanie cen odprzedaży).
Wydawałoby się nic bardziej oczywistego – prowadząc biznes przepisy należy znać i śledzić zmieniającą się rzeczywistość regulacyjną. O ile nieznajomością wyjątkowo skomplikowanych norm prawnych mogą próbować się zasłaniać przeciętni obywatele, o tyle w stosunku do przedsiębiorców wymagany jest wyższy standard, co pokazuje opisana poniżej sprawa. Przeszła przez wszystkie etapy postępowania odwoławczego i zakończyła wyrokiem Sądu Najwyższego (sygnatura niżej), który wskazał na kilka praktycznych konkluzji, w tym jakie warunki uzasadniałyby argument nieznajomości przepisów.
Podwójna dystrybucja ("dual distribution") to sytuacja, w której dostawca dostarcza towary do sprzedawców detalicznych i jednocześnie sam działa również jako detalista. Co do zasady porozumienia wertykalne w relacjach podwójnej dystrybucji są objęte Rozporządzeniem w zakresie wyłączeń grupowych – tzn. są dozwolone. Niemniej poniżej opisany przypadek pokazuje, że wymiana informacji w systemie podwójnej dystrybucji może być uznane za porozumienie horyzontalne, a nie wertykalne – a tym samym niedopuszczalne.
Według publicznie dostępnych informacji, Prezes UOKiK prowadzi aktualnie 4 postępowania antymonopolowe, w których bada działania i zaniechania łącznie 19 osób zarządzających. Z zapowiedzi wynika, że jeszcze w 2020 roku można się spodziewać decyzji zawierających kary finansowe dla menedżerów.
Współczesne organizacje działają w bardzo niepewnym otoczeniu biznesowym, czego dowiódł przede wszystkim kryzys 2008 roku. Potrzebują one zaawansowanych narzędzi pozwalających obniżyć występowanie różnego rodzaju ryzyka, jakie zawsze związane jest z podejmowaniem decyzji biznesowych. To zadanie ma właśnie wykonać dział compliance.
Sojusze detalistów (jako grupy zakupowe) są znane na arenie krajowej, jak i międzynarodowej już od dłuższego czasu. Zyskują na uwadze w ostatniej dekadzie w szczególności z uwagi na to, że liczba tworzonych grup zakupowych rośnie, te istniejące często się przegrupowują, a niektóre z grup wchodzą w otwarte konflikty z dostawcami.
Rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów jeszcze nie jest dostępny (wg wiedzy). Niemniej bardzo prężnie działa Fundacja im. S. Batorego, która przygotowała obywatelski projekt ustawy o sygnalistach.
Organy antymonopolowe nie zwalniają tempa w czasie ograniczeń prawno-gospodarczych związanych z epidemią. Warto mieć odświeżone procedury na wypadek nieoczekiwanej kontroli lub przeszukania Prezesa UOKiK, szczególnie gdy w czasie trwających ciągle obostrzeń, większość pracowników (w tym tzw. kluczowych) pracuje zdalnie.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w ślad za innymi europejskimi organami antymonopolowymi dostrzegł, że wyjątkowe okoliczności pandemii mogą skłaniać podmioty gospodarcze do współpracy i koordynowania swoich działań w celu przezwyciężenia skutków kryzysu ekonomicznego.
W dniu 8 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska (Komisja) opublikowała „Wytyczne na temat umożliwienia ograniczonej współpracy między przedsiębiorstwami, w szczególności w odniesieniu do leków szpitalnych o krytycznym znaczeniu podczas epidemii COVID-19” („Wytyczne”).
Prawie 20 stron praktycznych odpowiedzi dotyczących prawnych aspektów Umów sprzedaży i dystrybucyjnych w FMCG (choć nie tylko) w czasie pandemii! Zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza. Na podany adres email prześlemy plik PDF z publikacją.
Po raz kolejny wzrośnie rola sprawnie działającego wewnętrznego „Compliance” i kanałów zgłaszania nieprawidłowości.
Kim jest monopson i co z tego wynika.. odpowiedzi poniżej.
Prawo konkurencji dotyczy również działów HR/Personalnych. Warto wiedzieć czego się wystrzegać w rozmowach branżowych np. na temat siatki wynagrodzeń.
Czy należy mieć się na baczności ustalając promocje na terenie kraju z ograniczeniem odsprzedaży do innego państwa Unii? O tym dlaczego wiedza na temat tzw. handlu równoległego jest istotna, kilka słów poniżej.
UOKiK zaktywizował swoją działalność w zakresie porozumień pionowych (wertykalnych), szczególnie w zakresie ustalania cen odsprzedaży i różnicowania cen oferowanych w sprzedaży on-line vs. sklepy tradycyjne.
Od 1 lipca 2020 r. kontrolą jakości żywności zajmuje się jeden organ - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). IJHARS odpowiada za kontrole jakości żywności „od pola do stołu”, czyli u producentów rolnych, przetwórców i importerów, w magazynach, hurtowniach i sklepach.