zrzut ekranu 2021 05 13 o 20.03.13

Węgierski Urząd ds. Konkurencji GVH nałożył karę finansową w wysokości prawie 3 mln EUR na węgierskie agencje świadczące usługi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Dochodzeniem zostały objęte 23 przedsiębiorstwa, w tym także spółki: Adecco (odpowiedzialna za około 42% całkowitej kwoty grzywny), Manpower (odpowiedzialna za około 34% całkowitej kwoty grzywny) oraz Randstad, a także szereg mniejszych, lokalnych spółek.

Zgodnie z ustaleniami Węgierskiego organu ds. Konkurencji, Stowarzyszenie Węgierskich Biur Doradztwa Kadrowego było odpowiedzialne w szczególności za następujące praktyki antykonkurencyjne:

  • ustalenie minimalnych opłat i innych warunków w zakresie zatrudniania pracowników i usług rekrutacyjnych świadczonych przez członków w latach 2011-2018;
  • uniemożliwienie członkom przejmowania pracowników innych członków oraz rekrutacji pracowników, którzy wcześniej pracowali dla innego członka Stowarzyszenia (tzw. klauzula “no-poaching”);
  • uniemożliwianie członkom Stowarzyszenia proponowania nowych ofert pracy, osobom które zostały zatrudnione lub zrekrutowane przez jednego z członków Stowarzyszenia (tzw. klauzula „no touch”);
  • ograniczenie członków Stowarzyszenia w korzystaniu z danych i życiorysów pracowników pracujących dla innych członków Stowarzyszenia przy składaniu ofert w ramach procedur zamówień publicznych dotyczących zatrudnienia pracowników.

Warto pamiętać, że zmowy pomiędzy konkurentami (jako porozumienia poziome) są jednymi z najcięższych naruszeń prawa konkurencji. Wpływ takich porozumień na rynek i konkurencję jest na tyle istotny, że zmowy (zwane również kartelami) nie korzystają z możliwości ich ‘obrony’ na gruncie wyłączeń grupowych lub indywidualnych. Członkowie SZTMSZ zostali solidarnie zobowiązani do zapłaty grzywny, proporcjonalnie do globalnego obrotu, z kolei dwóm z nich została zmniejszona kara za współpracę z GVH.

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: