Jednoznaczne informacje na opakowaniach żywności są kluczowe w zapewnieniu konsumentom możliwości podejmowania świadomych decyzji.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała projekt Wytycznych, które mają pomóc w zapewnieniu odpowiedniego oznakowania produktów pochodzenia roślinnego, które są wprowadzane do obrotu i sprzedawane jako alternatywa dla mleka (roślinne alternatywy mleka lub PBMA – Plant Based Milk Alternatives).

Projekt wytycznych dostarczy branżom zaleceń, które mają na celu pomoc w jasnym etykietowaniu i zapewnienie konsumentom możliwości do podejmowania świadomych decyzji zakupowych. Wytyczne wyjaśniają również, że zwyczajowe nazwy niektórych PBMA zostały już ustalone przez powszechne ich użycie, a nazwy te obejmują "mleko sojowe" i "mleko migdałowe".

FDA zaleca, aby produkty PBMA, które są oznaczone terminem "mleko" w nazwie, takie jak "mleko sojowe" lub "mleko migdałowe" i które mają skład odżywczy inny niż mleko, zawierały dobrowolne oświadczenie o składnikach odżywczych, które przekazuje, w jaki sposób produkt porównuje się z mlekiem opartym na kryteriach substytutów płynnego mleka USDA Food and Nutrition Service (FNS) .

Oświadczenia te mają pomóc konsumentom w dokonywaniu świadomych wyborów żywieniowych, jeśli chodzi o zrozumienie pewnych różnic żywieniowych między produktami pochodzenia roślinnego, które są oznaczone "mlekiem" w nazwie, a mlekiem pochodzenia zwierzęcego. Jeśli PBMA nie jest oznakowany "mlekiem" jako częścią nazwy, ale zamiast tego jest oznaczony innym terminem, takim jak "napój", i nie zawiera oświadczenia porównującego produkt z mlekiem, wówczas zalecenia dotyczące dobrowolnego oświadczenia żywieniowego zawarte w projekcie wytycznych nie mają zastosowania.

A jak to jest w Europie?

Wprowadzanie do obrotu i reklamowanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego nie jest zgodne z przepisami unijnymi. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 14 czerwca 2017 r. (sprawa C-422/16), stwierdził, że producenci żywności wegetariańskiej i wegańskiej nie mogą posługiwać się nazwami zastrzeżonymi produktów mlecznych, tj.: „mleko”, jogurt”, „ser”, masło”, „śmietanka” (*).

Zgodnie z artykułem 78 „Definicje, oznaczenia i opisy handlowe dotyczące niektórych sektorów i produktów” rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych (...), w przypadku mleka i przetworów mlecznych przeznaczonych do spożycia przez ludzi stosuje się definicje, oznaczenia lub opisy handlowe określone w załączniku VII.

„Mleko” oznacza wyłącznie zwykłą wydzielinę z wymion – bez żadnych dodatków ani nie poddaną ekstrakcji – otrzymaną z co najmniej jednego doju. Pojęcie to może być stosowane do mleka, przetworzonego bez zmiany składu lub do mleka, którego zawartość tłuszczu została znormalizowana. Może być stosowane z wyrazem lub wyrazami oznaczającymi typ, klasę jakości, pochodzenie lub przeznaczenie takiego mleka lub opisującymi technologiczny proces jego przetwarzania lub zmianę składu, której zostało ono poddane, pod warunkiem że zmiana ta jest ograniczona do dodania lub usunięcia naturalnych składników mleka, np. „mleko 2% tłuszczu, pasteryzowane”, „mleko odtłuszczone 0,1% tłuszczu”, „mleko kozie”.

Warto wiedzieć, że w odniesieniu do mleka innego niż krowie, podaje się także gatunek zwierzęcia, np. „mleko owcze”, „mleko kozie”.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub +48 532 990 560.

Link do projektu Wytycznych FDA: kliknij tutaj.

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: