Suplementy diety z piperyną - 2mg/dzień

Pieprz jest nie tylko dodatkiem do potraw w kuchni. Według raportów i badań, ma on również właściwości lecznicze. Okazuje się, że ta -  wydawałoby się zwyczajna przyprawa, zawiera w sobie dobroczynny składnik. Dowiedziono, że występująca w pieprzu piperyna może mieć korzystny wpływ na organizm ludzki.

Właściwości prozdrowotne piperyny

Oprócz stosowania piperyny w żywności, znajduje ona zastosowanie w medycynie tradycyjnej. Piperyna posiada wiele właściwości bioaktywnych, m.in. takich jak działanie:

  • przeciwdrobnoustrojowe;
  • immunomodulacyjne;
  • hepatoprotekcyjne;
  • antyoksydacyjne.

Zawartość i wykorzystanie w diecie

Najwyższa zawartość piperyny występuje w pieprzu czarnym (Piper nigrum). Zależnie od czynników środowiskowych, takich jak klimat i/lub miejsce pochodzenia oraz warunki uprawy, ilość tej substancji waha się w zakresie od 2% do nawet 9%.

W diecie europejskiej/zachodniej występowanie piperyny wynika przede wszystkim ze stosowania pieprzu jako przyprawy, ale także z dodatku piperyny jako substancji w postaci wyizolowanej do celów aromatyzujących, np. do napojów i alkoholi. W suplementach diety głównie zastosowanie mają ekstrakty z pieprzu, często o zawartości piperyny na poziomie 95%.

Dopuszczalne dzienne spożycie – regulacje prawne

Uchwałą nr 1/2022 z 4 lutego 2022 r. Rada ds. Suplementów Diety, funkcjonująca przy Głównym Inspektorze Sanitarnym, określiła maksymalny dopuszczalny poziom zawartości piperyny w suplementach diety na poziomie 2 mg w zalecanej do spożycia dziennej w porcji produktu.

Tak określona maksymalna ilość piperyny dotyczy suplementów diety dedykowanych osobom dorosłym, z wyłączeniem kobiet w ciąży i w trakcie laktacji.

Jednocześnie Rada wskazała, iż w oznakowaniu suplementów diety zawierających w swoim składzie piperynę rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „Nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.

Co to oznacza w praktyce?

Producenci suplementów diety zawierających piperyną powinni zweryfikować jej zawartość w swoich produktach, i w razie potrzeby dostosować ją do nowych wytycznych Rady ds. Suplementów Diety.

Warto także dodać rekomendowane przez Radę oznaczenie, dotyczące stosowania preparatów u dzieci oraz kobiet w ciąży i w trakcie laktacji.

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: