Kupując wodę należy wiedzieć, że naturalna woda mineralna, tak samo jak woda źródlana, jest wodą podziemną i pierwotnie czystą pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Co warto wiedzieć o naturalnej wodzie mineralnej – o tym w artykule poniżej.

Jakie warunki musi spełniać naturalna woda mineralna?

Kupując wodę należy wiedzieć, że naturalna woda mineralna, tak samo jak woda źródlana, jest wodą podziemną i pierwotnie czystą pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Od wody źródlanej różni się ona charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami, które korzystnie wpływają na nasz organizm i zdrowie. Wody mineralne i wody źródlane, bądź mieszanki tych wód w przypadku ich wzbogacenia lub uzdatnienia odpowiednimi związkami lub minerałami noszą nazwę wód stołowych. Wody butelkowane mogą być istotnym źródłem niektórych składników mineralnych, ale tylko wtedy jeżeli ich stężenie jest odpowiednio wysokie, a woda jest wypijana w odpowiednich ilościach. Składniki mineralne występują w wodzie w formie zjonizowanej, dzięki czemu są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

Naturalne wody mineralne kwalifikuje się po przeprowadzeniu oceny pod względem:

  • geologicznym i hydrogeologicznym;
  • fizycznym, chemicznym i fizykochemicznym;
  • mikrobiologicznym;
  • farmakologicznym, fizjologicznym i klinicznym, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na konieczność potwierdzenia szczególnych właściwości.

Znakowanie naturalnych wód mineralnych

Do znakowania naturalnych wód mineralnych stosuje się przepisy w sprawie znakowania środków spożywczych, wydane na podstawie ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Naturalne wody mineralne powinny być oznakowane nazwą "naturalna woda mineralna". W przypadku naturalnych wód mineralnych gazowanych (musujących) w oznakowaniu stosuje się nazwy określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych.

Opakowania naturalnych wód mineralnych nie mogą zawierać oznaczeń, zastrzeżonych nazw, znaków towarowych lub firmowych, nazw gatunkowych, obrazów, sugerujących właściwości, których woda nie posiada, w szczególności w odniesieniu do pochodzenia, wyników analiz lub wszelkich innych danych dotyczących uznania tej wody i jej kwalifikacji rodzajowej.

Oświadczenia zdrowotne dla naturalnych wód mineralnych

Oznakowanie i przekazy reklamowe dotyczące naturalnych wód mineralnych nie mogą zawierać informacji przypisujących naturalnej wodzie mineralnej właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia albo odwoływać się do takich właściwości. Dopuszczalne jest oznakowanie naturalnych wód mineralnych informacjami: "pobudza trawienie", "stymuluje funkcje wątrobowo-żółciowe" lub oznaczeniami podobnymi ale pod warunkiem, że wody te spełniają odpowiednie wymagania potwierdzone wynikami udokumentowanych badań klinicznych i farmakologicznych. Załącznik nr 5 rozporządzenia w sprawie wód w pkt 15 i 16 przewiduje jeszcze dwa inne rodzaje dozwolonych informacji odnoszących się do zdrowia. Są to wyrażenia "może działać przeczyszczająco" i "może działać moczopędnie", które - podobnie jak informacje z ust. 4 - mogą być używane pod warunkiem, że wody, do których takie oznaczenia się odnoszą, zostały ocenione klinicznie.

Aby wybrać wodę odpowiednią dla siebie i swoich preferencji, należy zapoznać się z etykietą na butelce. Skład mineralny jest najważniejszą informacją na etykiecie naturalnych wód mineralnych (nie zawsze znajdziemy go na etykietach wód źródlanych), zwykle podawaną w formie tabeli. Od niego zależy, na ile dana woda jest dla nas wartościowa, w szczególności gdy preferujemy dietę bogatą lub ubogą w określony składnik mineralny.

Naturalne wody mineralne w zależności od ogólnej zawartość soli mineralnych mogą być:

  • bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l),
  • niskozmineralizowane (do 500 mg/l),
  • średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l),
  • wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l).

Wobec bogatej oferty różnych wód naturalnych na rynku należy także zwracać uwagę, czy na etykiecie naturalnej wody mineralnej i wody źródlanej, oprócz nazwy handlowej jest nazwa otworu lub zespołu otworów (co nie dotyczy wód stołowych) tworzących ujęcie oraz ich położenie ze wskazaniem miejsca lub miejscowości, z którego woda jest czerpana.

Najczęstsze błędy w etykietowaniu naturalnych wód mineralnych

Poza błędami wynikającymi z oczywistych (chyba) omyłek, np. podawanie na froncie opakowania informacji o niskim zmineralizowaniu, a na odwrocie o wysokim zmineralizowaniu, to najczęstsze błędy dotyczą:

  • podawania niższej lub wyższej od zadeklarowanej na opakowaniach jednostkowych naturalnych wód mineralnych i wód źródlanych zawartości niektórych kationów (takich jak: sodowy, potasowy, magnezowy i wapniowy) lub anionów (takich jak: chlorkowy, fluorkowy, siarczanowy i wodorowęglanowy);
  • używania określenia „unikalna kompozycja XY minerałów”, podczas gdy każda naturalna woda mineralna stanowi niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycję minerałów niejednoznaczne odesłanie do miejsca, gdzie znajduje się data minimalnej trwałości, utrudniające konsumentom jej odszukanie

Aktualny wykaz naturalnych wód mineralnych

Co roku, wykaz zatwierdzonych naturalnych wód mineralnych jest aktualizowany i publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Obecnie na liście znajduje się 151 pozycji. Pełen wykaz ujęty jest w Obwieszczeniu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 17 listopada 2022r. w sprawie ogłoszenia wykazu wód uznanych jako naturalne wody mineralne.

Jeśli Twoja firma poszukuje skutecznego wsparcia prawnego w tym obszarze, zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: