Rolniczy Handel Detaliczny jest promowany jako metoda na zwiększenie atrakcyjności produkcji rolnej na małą skalę. RHD obecnie daje możliwość sprzedaży produktów rolnych i przetworów bez konieczności zakładania firmy, opłacania ZUS-u, płacenia VAT-u oraz opłacania podatku dochodowego (PIT) do kwoty 100.000 zł przychodu.

Wymogi oraz projektowane zmiany (od grudnia 2021 już obowiązujące) opisywała Eliza Iwaniszyn w artykule dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a artykule Rolniczy Handel Detaliczny - co może się zmienić w najbliższym czasie.

Rozporządzenie określa maksymalną ilość żywności zbywanej rocznie w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego jest określona w odniesieniu do:

  • surowców pochodzenia niezwierzęcego
  • żywności pochodzenia niezwierzęcego innej niż surowce oraz
  • żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego
  • surowców pochodzenia zwierzęcego produktów pochodzenia zwierzęcego innych niż surowce.

Rozporządzenie wskazuje, że podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny prowadzi i przechowuje dokumentację umożliwiającą ustalenie ilości żywności zbytej rocznie w ramach takiego handlu do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, odrębnie za każdy rok kalendarzowy, która zawiera następujące informacje: 1) numer kolejnego wpisu; 2) datę zbycia żywności; 3) ilość i rodzaj zbytej żywności.

Dokumentację tę przechowuje się przez dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, za który została sporządzona.

Na bieżąco śledzimy proces legislacyjny. Jeśli Twoja firma poszukuje skutecznego wsparcia prawnego w tym obszarze, zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: