Dwutlenek tytanu (E171) jest dodatkiem stosowanym w żywności jako barwnik, który od 7 sierpnia 2022r. nie będzie dopuszczony do wprowadzenia do obrotu w żywności.

Czym jest dwutlenek węgla (TiDo)?

Funkcją barwników spożywczych jest uczynienie żywności bardziej atrakcyjną wizualnie, nadanie koloru żywności, która w przeciwnym razie byłaby bezbarwna, lub przywrócenie pierwotnego wyglądu żywności. Dwutlenek tytanu służy do zapewnienia bieli i nieprzezroczystości żywności. Dwutlenek tytanu jest często stosowany w różnych kategoriach żywności, w tym w produktach piekarniczych, zupach, bulionach, sosach, sałatkach, pikantnych pastach kanapkowych i przetworzonych orzechach. Jest również stosowany w słodyczach, gumie do żucia, suplementach diety i lukrze do ciast.

Co się wydarzyło?

W maju 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię, w której stwierdził, że dwutlenek tytanu nie może być już uważany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności. Na podstawie tej opinii Komisja Europejska i państwa członkowskie zgodziły się usunąć wszystkie zastosowania dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności. W styczniu 2022r. przyjęto rozporządzenie cofające zezwolenie na stosowanie dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności w produktach spożywczych, tj. rozporządzenie Komisji (UE) 2022/63. Rozporządzenie to weszło w życie 7 lutego 2022 r. Rozporządzenie obejmowało jednak sześciomiesięczny okres przejściowy, aby dać przedsiębiorstwom spożywczym czas na stopniowe wycofywanie się ze stosowania tego dodatku do żywności i przeformułowanie swoich produktów przy użyciu odpowiednich alternatyw. Okres ten zakończy się 7 sierpnia 2022 r.

Jakie są terminy?

Żywność zawierająca dwutlenek tytanu, która została zgodnie z prawem wprowadzona do obrotu w UE przed dniem 7 sierpnia 2022 r., może pozostać w obrocie do daty minimalnej trwałości lub daty przydatności do spożycia. Żywność wyprodukowana lub wprowadzona do obrotu po dniu 7 sierpnia 2022 r. nie może zawierać dwutlenku tytanu. Zakaz stosowania dwutlenku tytanu obowiązuje w każdym państwie członkowskim UE oraz w Irlandii Północnej. Niektóre państwa trzecie, takie jak Zjednoczone Królestwo (z wyłączeniem Irlandii Północnej), nadal zezwalają na stosowanie dwutlenku tytanu. Wszystkie przedsiębiorstwa spożywcze stosujące obecnie dwutlenek tytanu jako dodatek do żywności są prawnie zobowiązane do przestrzegania wymogów rozporządzenia (UE) 2022/63, zakazującego stosowania dwutlenku tytanu.

W jaki sposób przedsiębiorstwa sektora spożywczego powinny stosować się do niniejszego rozporządzenia?

 •  Zapoznaj się z rozporządzeniem i jego wymogami
 • Oceń swoją firmę :
  • Czy produkujesz, magazynujesz lub sprzedajesz jakiekolwiek produkty spożywcze, które obecnie zawierają dwutlenek tytanu?
  • Czy importujesz jakieś produkty spożywcze zawierające dwutlenek tytanu?
  • Czy eksportujesz jakieś produkty spożywcze zawierające dwutlenek tytanu? Jeśli tak, zapoznaj się z rozporządzeniem i przepisami kraju, do którego eksportujesz 
 • Oceń swój łańcuch dostaw:
  • Skąd pozyskujesz te produkty spożywcze?
  • Czy Twoi dostawcy są świadomi tego zakazu?
  • Czy pozyskują alternatywy, aby spełnić wymogi prawne?
  • Czy producent przeformułuje produkt spożywczy, czy też musisz pozyskać alternatywny produkt spożywczy?

Jak możemy pomóc?

 Jeśli Twoja firma poszukuje skutecznego wsparcia prawnego w tym obszarze, zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: