Pojawił się oczekiwany wzór sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju przygotowało Praktyczny Przewodnik z pytaniami i odpowiedziami jak poprawnie wypełnić raport.
Przewodnik zawiera szereg ciekawostek, pomocnych nie tylko w trakcie przygotowywania sprawozdania. Może rozjaśnić wiele wątpliwości również tym podmiotom, które są w trakcie postępowania przed Prezesem UOKiK.
W świetle przepisów, do złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych będą zobowiązani:
- podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy uzyskali przychód przekraczający 50 mln euro w roku podatkowym zakończonym w 2019 r. oraz
- grupy kapitałowe bez względu na wysokość osiągniętego przychodu.
Zakres danych, które będą zamieszczane w sprawozdaniu określa art. 13a ust. 4 ustawy. Z dostępnego linku na stronie Ministerstwa Rozwoju wynika, że formularz zawiera ten sam zakres, który wskazany jest w ustawie:
- firma (nazwy) i numer identyfikacji podatkowej;
- wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych i spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie nieprzekraczającym 30 dni, od 31 do 60 dni, od 61 do 120 dni, przekraczającym 120 dni – liczonym od dnia wystawienia faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi;
- wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udziału procentowego tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych należnych podmiotowi w tym roku;
- wartość świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udziału procentowego tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych, do których spełnienia zobowiązany jest ten podmiot w tym roku.
Wzór raportu nie jest skomplikowanym plikiem w arkuszu excel, a raczej zbiorem kilku pytań (jw.), które ręcznie należy podać w wersji on-line.
Jednocześnie Praktyczny Przewodnik zawiera 31 pytań i odpowiedzi pozwalających na lepsze zrozumienie dość ogólnych opisów ustawowych. Wyjaśnienia zawarte w przewodniku wskazują przykładowo:
- transakcje między podmiotami powiązanymi podlegają ustawie i raportowaniu
- świadczenia częściowe powinny być raportowane zgodnie z datami ich zapadalności
- raportowane powinny być wszystkie świadczenia wymagalne przed 1.1.2020 (nie tylko transakcje zawierane w roku 2019 ale również świadczenia przeterminowane, których termin płatności upłynął w latach poprzednich)
- wartość świadczeń w raporcie należy podawać w walucie polskiej (co do zasady wg średniego kursu NBP z dnia wymagalności roszczenia)
- w przypadku różnic między terminem zapłaty wskazanym na fakturze, a terminem zapłaty wskazanym w umowie – należy brać pod uwagę termin z umowy (chyba, że możliwe wykazanie jej zmiany)
Pełna treść Przewodnika dostępna jest w poniższym linku:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/sprawozdania-o-stosowanych-terminach-zaplaty