Po raz kolejny wzrośnie rola sprawnie działającego wewnętrznego „Compliance” i kanałów zgłaszania nieprawidłowości. 

O nadużyciach lub innego rodzaju nieprawidłowościach w  przedsiębiorstwie godzących czy to w interes pracodawcy czy interes społeczny pracownicy często wiedzą. To, co ich powstrzymuje przed zgłoszeniem nieprawidłowości kompetentnym osobom lub organom, to m.in. obawa przed reakcją środowiska zawodowego oraz przełożonych.

Już od 2021, UE zagwarantuje sygnalistom dużą ochronę w szeregu sektorów, m.in. w dziedzinie zamówień publicznych, usług finansowych, walki z praniem pieniędzy, bezpieczeństwa produktów i transportu, bezpieczeństwa jądrowego, zdrowia publicznego oraz ochrony konsumentów i danych.

W październiku br. Rada przyjęła nowe przepisy o ochronie sygnalistów. Nakazują one tworzenie bezpiecznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości. Mają to być kanały zarówno wewnątrz organizacji (prywatnych lub publicznych), jak i kanały skierowane do organów publicznych. Nowe przepisy dają też sygnalistom dużą ochronę przed odwetem i zobowiązują organy krajowe do odpowiedniego informowania obywateli i szkolenia urzędników publicznych, jak postępować w przypadku sygnalizacji nieprawidłowości. Przepisy zostaną teraz formalnie podpisane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie będą mieć 2 lata na ich przeniesienie do prawa krajowego.

Eliza Iwaniszyn podzieli się praktycznym aspektem pozycji sygnalisty w organizacji na kolejnej 10. Jubileuszowej Konferencji Corporate Legal Counsel (26-27 luty 2020). Program poniżej:

https://clc-forum.com/program/

kompas 01

Czy zainteresował Ciebie ten temat?

Skutecznie doradzaliśmy wielu Klientom w tym obszarze prawnym - pomożemy również Tobie!

Skontaktuj się już teraz, aby uzyskać więcej informacji i umówić się z prawnikiem: